Чернівецька торгово промислова палата
Menu
<

некомерційна організація, що об'єднує суб'єктів підприємницької діяльності

Чернівецька область

Утворена Чернівецька область 7 серпня 1940 року возз’єднанням північної частини Буковини і Хотинського повіту Бессарабії. Поділяється на 11 адміністративних районів: Вижницький, Герцаївський, Глибоцький, Заставнівський, Кіцманський, Кельменецький, Новоселицький, Путильський, Сокирянський, Сторожинецький, Хотинський. Кількість населених пунктів – 417, з них 63 мають статус гірських населених пунктів. Із загальної кількості населених пунктів нараховується 11 міст (з них 2 обласного підпорядкування), 8 селищ міського типу, 398 сіл. Обласний центр – місто Чернівці простягнулося уздовж обох берегів р. Прут більш як на 12 км і займає площу понад 150 кв. кілометрів. Впродовж віків під впливом історичних подій  Чернівці сформувалися  як багатонаціональне та багатокультурне місто. Сьогодні обласний центр має зручне залізничне сполучення з європейськими столицями: Бухарестом, Софією, Белградом, Москвою.

Чернівецька область розташована на південному заході України. Загальна площа території складає 8,1 тис. кв. м. Регіон межує з Вінницькою, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями. На півдні та сході Чернівецької області проходить державний кордон протяжністю 404,7 км, в т.ч. з Румунією – 234,7 км, з Республікою Молдова – 170 км.

Chernivetska_k_skh

     Населення Чернівецької області станом на 1 січня 2010 року становило 904,4 тис. осіб. Міське населення становить 42,1%, сільське – 57,9%. За національним складом переважну більшість складають українці – 75,0 тис., румуни – 12,5 тис., молдовани – 7,3 тис. Представники інших національностей складають 5,2%.

Область багата на природні ресурси. Територія налічує 147 родовищ із 18 видами корисних копалин. 47 родовищ розробляється. Мінерально-сировинна база області на 80% складається із сировини для виробництва будівельних матеріалів, на 14,5% – прісних і мінеральних вод, на 4,1% – з корисних копалин паливно-енергетичного напрямку (газ, газоконденсат), 1,4% – гірничо-хімічні корисні копалини.

Велике значення в економічному і соціальному розвитку області мають ліси, що є джерелом деревини і продуктів недеревної рослинності. Загальна площа лісів складає 258 тис. га. Основними лісовими породами є ялина, бук, ялиця і дуб.

  На території області налічується понад 70 річок, що належать до басейнів Дунаю та Дністра. Основу річкової системи  краю  складають

Мінералогічні ресурси Чернівецької області включають родовища мінеральних вод та грязей. Відомо понад 60 родовищ мінеральних вод. Здійснюється промисловий розлив столових i лікувальних вод – Буковинська,  Брусницька,  Кельменчанка, Хрещатик, Долина тощо. Особливим попитом користується вода Брусницького родовища, яка містить сiрчано-водневi та содові  гiдрокарбонатно-хлоридно-натрiєвi компоненти. Це визначає її лікувальні властивості.

          Відповідно до галузевого структури виробництва регіон належить до індустріально-аграрної категорії. Промисловий потенціал області представляють 246 промислових підприємств, серед яких підприємства харчопереробки, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, машинобудування, ремонту та монтажу машин та устаткування, легкої промисловості, виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, виробництва іншої неметалевої, мінеральної продукції.

    Основні галузі промисловості та великі підприємства, які їх представляють:

Харчова промисловість и агропереробка сільськогосподарської продукції (ПАТ «Чернівецький олійножировой комбінат», ТОВ «Цукровий завод “Крещатик”,  МПЗ “Колос”, ДП «М’ясо Буковини», СВП ЗАТ «Буковинапродукт», ТОВ «Галс-2000»);

Машинобудування, виробництво обладнання для нафтопереробних, нафтохімічних підприємств, газо- та нафтотранспортних систем  (ТОВ “Машзавод”);

Деревопереробна промисловість та виробництво меблів (ТОВ “Техно Плюс”, ТОВ «Мітаче», ТОВ «Імпульс»);

Легка промисловість (ТДВ “Трембіта”, ВАТ «Трикотажна фірма «Арніка», ТОВ «Балакком»);    

Хімічна промисловість, виробництво полімерних труб, гумового та полімерного взуття, гумотехнічних виробів (ТДВ “Чернівецький хімічний завод”, ТОВ «Розма»);

Виробництво будівельних матеріалів (ВАТ “Чернівецький цегельний завод №3”).

Електронне приладобудування (ПП «Артон»)

Найпотужніше підприємство машинобудівної галузі – ТОВ “Машзавод”. Виробляє унікальне обладнання для переробки, транспортування і зберігання та синтезу нафти, газу і конденсату а також обладнання для об’єктів енергетики та великої хімії.

Лідер хімічної промисловості краю ТДВ “Чернівецький хімічний завод” виробляє поліуретанові, пентафталеві, епоксидні та акрилові лаки та емалі, мастики, шпаклівки, грунт-шпаклівки, грунтівки, розчинники, клеї для ремонтно-будівельних робіт, емалі для сільськогосподарського, залізничного і автомобільного транспорту. вогнезахисні матеріали, фільтрувальні патрони, водорозчинні лакофарбові матеріали. Продукція реалізується по всієї Україні, експортується до країн СНД і Європи.

ТОВ “Розма” спеціалізується на виготовленні полімерних труб, гумового та полімерного взуття, гумотехнічних виробів.

Приватне підприємство “Артон” з 1998 року в галузі електронного приладобудування займається науковою розробкою і серійним випуском сповіщувачів та приладів охоронно-пожежної сигналізації та пожежегасіння.

До найбільших підприємств легкої промисловості відноситься ТДВ “Трембіта” – один з лідерів у виготовленні чоловічого та жіночого одягу в Україні та за кордоном. Вагомий вплив у розвиток галузі, вносять  ВАТ «Трикотажна фірма «Арніка», ТОВ «Балакком» (виготовлення ковдр та постільної білизни).

Значне місце в економіці області займає деревопереробна промисловість яке представлене ТОВ “Техно Плюс” (виробник дерев’яних євро вікон та дверей, ортопедичних ліжок та сіток), ТОВ українсько-італійське спільне підприємство «Мітаче» (з  1992  року працює на ринку переробки деревини, виробництва паркету та меблевих заготовок), Чернівецьке акціонерне товариство “Імпульс” понад 20 років працює на ринку меблевої фурнітури та меблів.

В харчовій промисловості та агропереробці сільськогосподарської продукції домінують: дочірне підприємство «М’ясо Буковини» (виготовляє широкий асортимент м’ясо-молочної продукції, понад 80 видів якісних ковбасно-копчених виробів, твердих та плавлених сирів); сільськогосподарське виробничо-переробне підприємство “Буковинапродукт” (Основний вид діяльності – виробництво плодоовочевих консервів, оцту, макаронних виробі, фруктових напівфабрикатів для кондитерської промисловості. Знаходячись у передгірному районі підприємство активно використовує лісові ресурси: гриби, малину, ожину, чорноплідну горобину та інші дикоростучі плоди і ягоди); МПЗ «Колос» (підприємство повного технологічного циклу від вирощування зернових культур, сої, багаторічних трав, створення власної кормової бази, вирощування та репродукції елітних свиней породи ландрас до переробці м’яса); ТОВ «Галс-2000» (спеціалізується на виготовленні якісної та смачної риби під торговою маркою «Добра риба»).

Головними партнерами наших підприємств на зовнішньому ринку є фірми  Російської Федерації, Республіки Молдова, Республіки Білорусь, Німеччини, Італії, Нідерландів, Польщі, Словаччини, Угорщини, Турецької Республіки, Чеської Республіки, Румунії, Бельгії, Болгарії, Китайської Народної Республіки.

У Чернівецькій області нараховується 310 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, в тому числі 10 заказників, 9 пам’яток природи, ботанічний і дендрологічний парки Чернівецького державного університету, Вижницький національний природний парк та Сторожинецький дендропарк, а також 2 регіональні ландшафтні парки, 136 пам’яток природи, 40 парків – пам’яток садово-паркового мистецтва та 39 заповідних урочищ. Найбільш відомими є ландшафтні заказники “Цецино” та “Чорний діл”, орнітологічний “Драницький”, лісові “Лубківський” та “Петрівецький”. До пам’яток природи загальнодержавного значення належать ботанічна “Білка”, геологічні – печери “Буковинка”, “Попелюшка”, “Баламутівська”, лісові “Шилівський ліс”, “Тисовий яр”.

В області  виробляється близько 0,5% промислової продукції від загальнодержавного об’єму. Ведучими галузями промисловості є харчова (питома вага в загальному об’ємі виробництва 31,6%), машинобудування  і металообробка (17,5%), електроенергетика (14,1%), деревообробна промисловість (14,4%), легка промисловість (9,4%). До основних промислових підприємств області належать: ТОВ “Чернівецький машинобудівний завод”; акціонерні товариства ДАЕК “Дністрогідроенерго”, “Трембіта”, Герцаївська фабрика “Прут” та Чернівецький хімічний завод; виробничо-торговельні фірми “Мальва” і “Буковинка”; виробничо-комерційні фірми “Чернівецький меблевий комбінат”, “Новоселицький лікеро-горілчаний завод”, “Лужанський експериментальний завод”, АТ “Денисівка”.

У машинобудуванні ведучим є виробництво нафтогазопереробного устаткування. У лісовий і деревообробної промисловості – виробництво пиломатеріалів, фанери, меблів; у промисловості будівельних  матеріалів – виробництво цегли, толі, кераміки, залізобетонних конструкцій; у легкої промисловості – виробництво швейних і трикотажних виробів, бавовнопаперових тканин; у харчовий промисловості – виробництво цукру, хлібобулочних виробів, спирту, соняшникової олії, м’яса, молока, плодоовочевих  консервів.

Агропромисловий комплекс області вирощує: зернові, цукрові буряки, картоплю, овочі, соняшник; продукує м’ясо, молоко, яйця, вовну. Загалом на Буковині виробляється 1,9% валової продукції сільського господарства України. В області діє понад 80 підприємств харчової та переробної промисловості, які забезпечують переробку сільськогосподарської продукції і виробляють понад 700 найменувань життєво важливих продуктів харчування.

Велике значення в економічному і соціальному розвитку області мають ліса, загальна площа яких складає 258 тис. га. Основними лісообразуючими  породами є ялина, бук, ялиця і дуб. На Буковині відкрито понад 80 цілющих джерел, 6 із них мають світове значення (по своїм цілющим властивостям).

В області зосереджений значний науковий потенціал. Здійснюють свою діяльність науково – дослідницькі інститути: інститут термоелектрики НАН України, Чернівецькі відділи інституту світовий економіки і міжнародних відносин НАН України, інститут матеріалознавства НАН України, Чернівецькі філії інституту землевпорядження і Київського інституту автоматики.

Область займає вигідне транспортно-географічне положення, має достатньо щільну  мережу залізниці та автодоріг, трубопроводів та ліній електропередач. Обласний центр має зручне залізничне сполучення з європейськими столицями: Бухарестом, Софією, Белградом, Москвою.

Зовнішньоекономічна діяльність області спрямована на розвиток експортного потенціалу в усіх галузях економіки. У структурі експорту переважає продукція  машинобудування, лісової, деревообробної, легкої та харчової промисловості, яка постачається до Росії, Німеччини, Італії, Польщі, Румунії і Білорусі.

Основні імпортери: Росія, Німеччина, Італія, Болгарія, Білорусь, Молдова, Румунія, Туркменістан, Австрія. У структурі імпорту переважає продукція виробничо-технічного призначення, промислові та продовольчі товари.